Oyun Nasıl Yapılır ? Adım Adım Oyun Yapmak

Oyun nasıl yapılır ? Bu soruyu hep sormuş ve araştırmışızdır, hepimizin hayallerinde kendimize ait olacak bir oyun kesinlikle vardır. Bugün bir oyun nasıl yapılır süreci nelerdir bunların cevaplarını bulacağız.

Oyunlar ile oynayarak hepimiz zaman öldürür eğlenceli vakit geçiririz ama şüphe yoktur ki her insan kendine ait fikirleriyle bir oyun çıkarmak ister ama nasıl yapacağını bilemez bunun için belli başlı şeyleri tanımak gerekmektedir

Adım 1 : Nasıl Bir Oyun Yapılacak

Evet ilk adımımız ne tür bir oyun yapacağımızı seçmektir. Silah oyunumu Simülasyon oyunumu Macera mı buna karar verilmelidir ve ardından bu oyunu hangi platformda yaymak istediğine karar vermek gerekir. Bilgisayar, Akıllı Telefon, Oyun Konsolları vb bu durumlara karar verildikten sonra ikinci adıma geçilir.

Adım 2 : Oyun Motorunu Seçmek

Oyunumuzun Türü ve Platformu belli olduğuna göre diğer en önemli adıma geçmek gerekmektedir oda Oyun Motorları

Oyun motorlarını kısaca tanımlamak gerekirse. Oyun motorları oyunu geliştirmek için kullanılan yazılımlardır oynanışı harita tasarımını ve benzeri unsurları yapan yazılım şeklinde kısa ve öz şekilde tanımlayabiliriz.

Hangi oyun motorları var ve hangisini seçmeliyim ? Bu soruyu aslında ilk adımda belirlemiş olduğunuz platform ve oyun türüne bağlı olarak seçebiliriz.

1. Oyun Motoru : Unreal Engine

Unreal Engine

Unreal Engine, Epic Games tarafından 1998 yıllarında geliştirilen C++ diliyle yazılmış bir Oyun Motorudur.

Unreal Engine 4 farklı sürümden oluşmaktadır ve 4 Nisan 2020 tarihi itibariyle en güncel sürüm 4.24 sürümüdür

Unreal Engine bize Bilgisayar, Oyun Konsolları, Sanal Gerçeklik yanı sıra Akıllı Telefonlar içinde oyun yapmamızı imkan sağlıyor

Unreal Engine ufak bir dezavantajı Türkçe kaynaklarının Unity oyun motoruna göre daha az olmasıdır. Eğer ingilizce bilginiz iyiyse kolayca yabancı kaynaklardan öğrenebilirsiniz.

Unreal Engine geliştircileri optimizasyonları nedeniyle daha çok Bilgisayar ve Oyun konsollarına oyun üretmeyi tercih ediyorlar.

Unreal Engine 4 tamamen ücretsiz bir oyun motorudur lakin Unreal Engine 4 kullanarak çıkardığınız bir oyunun 3 aylık geliri 3000 $ geçerse her mali çeyrekte elde edilen brüt gelirin %5’i Epic’e telif hakkı olarak ödenmek zorunda

Unreal Engine 4 ile yapılmış örnek oyunlar

Ayrıca eklemek istiyorum ki hepimizin bildiği Ubisoft tarafından geliştirilen Assassin’s Creed oyunu eğer Unreal Engine 4 ile yapılmış olsaydı bu şekilde gözükürdü

2. Oyun Motoru : Unity

Unity

Unity, Unity Technologies tarafından geliştirilmiş bilgisayar, mobil, oyun konsolları ve sanal gerçeklik gibi platformda oyun üretmek için geliştirilmiş bir oyun motorudur.

Unity oyun motorunun 4 Nisan 2020 tarihi itibariyle en güncel sürümü Unity 2019.3.7f1 sürümüdür.

Unity oyun motoru ile bilgisayar, oyun konsolları, akıllı telefonlar, sanal gerçeklik gözlükleri gibi ortamlarda oyun yapma imkanı sağlıyor

Unity en büyük avantajlarından biri internet üzerinden basit arama sayesinde bir çok döküman kaynak ve eğitimlere ulaşılabiliyor olmasıdır.

Unity ile oyun geliştiren kişiler daha uyumlu ve optimizasyonu daha iyi olmasından dolayı Mobil ve Sanal gerçeklik oyunları geliştirmeyi tercih ediyorlar.

Unity’nin sunmuş olduğu 3 farklı lisans türü var Personel lisansı alan kullanıcılar 100.000 ₺ kadar gelir eldetme hakkınız varken Plus sürümünde bu rakam 200.000 ₺ iken Pro lisansda gelir kısıtlaması yok

Unity ile geliştirilmiş bazı oyunlar

3. Oyun Motoru : CryEngine

CryEngine

CryEngine, Crytek şirketinin geliştirmiş olduğu oyun motorudur. Cryengine oyun motoru öncelikli olarak birinci şahıs bilgisayar oyunu yapabilmektedir.

CryEngine oyun motorunun 4 Nisan 2020 tarihi itibariyle en güncel sürümü CryEngine 5.6 sürümüdür.

CryEngine, Bilgisayar, Oyun Konsolları ve Wii U gibi platformları desteklemektedir.

Cryengine en büyük dezavantajı Türkçe kaynak sıkıntısıdır. Bunun yanı sıra oyun export etme ve model aktarma gibi bazı hatalarda mevcuttur.

CryEngine Geliştiricileri daha çok Bilgisayar platformuna oyun yapmayı tercih ediyor.

CryEngine tamamen ücretsiz bir oyun motorudur bunun yanı sıra gelir elde etmeye başladığınızda ücret almıyor.

CryEngine ile geliştirilmiş bazı oyunlar

CryTek ait olan Crysis oyunun serisi yine CryTek şirketine olan CryEngine ile geliştirildi

Ekstra bilgi olarak FarCry seriside CryEngine ile geliştirildi.

4. Oyun Motoru : GameGuru

GameGuru

GameGuru, TheGameCreators ekibi tarafında geliştirilmiş diğer oyun motorlarının yanı sıra daha kolay, basit şekilde kod yazmadan oyun yapmayı sağlayan bir oyun motorudur.

Gameguru şuanlık sadece bilgisayar platformunda oyun yapma imkanı sağlamaktadır diğer platformları desteklememektedir.

GameGuru kaynak az olan ama kurcalayarak bile bir oyun yapabileceğiniz motordur.

GameGuru yaptığınız oyunlardan lisans ücreti almaz.

GameGuru ile yapılmış bazı oyunlar

Adım 3 : Modelleri Hazırlamak

Bir oyunda gördüğünüz tüm nesneler oyun için bir modeldir. Her oyun kendi mağazında bazı ücretsiz modeller vermektedir. Ama her zaman bunlar bir oyun yapmak için yeterli olmamaktadır yada istenilen şekilde model bulunamamaktadır. Bu yüzden en güzel yöntem modelleme öğrenmek.

Modelleme araçlarına örnek olarak şunları verebiliriz

1. Modelleme Aracı : Blender

Blender

Blender, özgür bir üç boyutlu modelleme ve canlandırma uygulamasıdır.

Blender, Windows, Mac OS X, Linux işletim sistemlerinde uyumlu şekilde çalışabilmektedir.

Blender ile yapılmış bir Animasyon.

Blender ile örnek bir araba modellemesi yapmak

2. Modelleme Aracı : Autodesk 3ds Max

3ds Max, Autodesk tarafından geliştirilen bir 3B modelleme, görselleştirme ve animasyon programıdır.

3ds Max sadece Windows7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemiyle uyumlu çalışmaktadır.

3ds Max ile yapılmış örnek bir animasyon

3ds Max ile örnek bir araba modellemesi yapmak

Adım 4 : Sağlam Ekip ve Sabır

Tüm adımlar sonunda artık ekibinizi kurmak geldi. Eğer ki ekibiniz yoksa tek başınıza bu işten sıkılıp projeyi bırakma imkanınız çok yüksek Oyun yapmak ve Modellemek basit bir iş değildir Oyun yapmak ve Modellemek bir sanattır.

Oyun yaparken en önemli şeylerden biride Sabırdır çünkü oyun geliştirme aşamasında yaşayacağınız hatalar sizi sinir krizine sokabilir. ama yılmadan devam ederseniz hedefinize ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir