VPN Nedir Nerde Nasıl Neden Kullanılır

VPN ( Virtual Private Network ) türkçesi Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. VPN bulunmadığınız bir bölgeye sanki oradaymışsınız gibi sizi uzak sunucudan bağlıyor. Kimisi bu teknolojiyi şirketlerde uzaktan bağlanarak oradaymış gibi göstermek için kullanırken bazıları devletler tarafından yasaklanan sitelere girmek için kullanır.

VPN Nasıl Kullanırım ?

VPN kullanmak için farklı ücretli veya ücretsiz yazılımlar bulunmaktadır bunlardan bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz

VPN ile Ağ Güvenliği Sağlamak

VPN ağ güvenliğinde büyük bir rol oynamaktadır. Durumu daha iyi özetleyebilmek adına örnek bir senaryo oluşturalım.

Bir kafeye gittiniz bilgisayarınız veya telefonunuz ile kafenin internetine bağlandınız. Sıcak kahvenizden bir yudum alırken bir yandan banka işlemlerinizi hallediyorsunuz, Kafede köşede bekleyen bir hacker aynı ağa bağlandığında sizin yaptığınız işlemleri görebilir MITM saldırısı yaparak siz ve internet ağı arasına girerek müdahelede bulunabilir böyle bir durumda kişisel bilgileriniz tehdit altında olur.

MITM Saldırısı Örneği

Fakat VPN açtığınızda yaptığınız işlemler direk internete değil bir sanal özel ağ ( VPN ) sunucusu üzerinden gönderilir bu sayede saldırgan yaptığınız işlemlere müdahele edemez.

NOT: İlerleyen günlerde MITM ( ORTADAKİ ADAM SALDIRISI ) üzerine bir makale yayınlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir